Headerbild

Kategorier

Historik om Hammarby Boule med ett reportage i "Hammarbyiten"

2024-05-13 i Allmänt

Prenumerera via:

RSS

Här finner ni lite historik om Hammarby Boule från ett reportage i "Hammarbyiten" där Benjamin Thorén intervjuade klubbens grundare, Hasse Hagberg, i samband med Bajen Cup 6 juni 2023. Reportaget publicerades i höstas.

Här kan ni läsa reportaget: "Hammarbyit drog igång boule i både DIF och HIF"

Text & Foto: Benjamin Thorén, Hammarbyiten

Till helgen så startar vi återigen klubbens träning i Björns Trädgård på lördagarna och på Nationaldagen torsdagen 6 juni så återkommer årets höjdpunkt Bajen Cup där vi fyller hela parken och stora delar av Södra Latins skolgård med boulespelare från hela Stockholm och ytterligare spelare som reser in från övriga Sverige.

Bli medlem

Köp klubbkläder för Hammarby Boule i vår webshop hos Intersport

Om Hammarby Boule

Hammarby IF Alliansförening & Medlemsföreningar

Hammarby Boule 20 år (2001-2021)